یکی از مواردی که در بهینه سازی داخلی سایت معمولاً برای وب مسترهایی که خود کار سئو سایت خود را انجام می‌دهند سؤال است چگونگی استفاده از متا تگ کلمات کلیدی و یا همان Meta Keywords Tag در کدهای HTML و مقدار تأثیر این فاکتور در رتبه بندی صفحات سایت آن‌ها است که در این نوشته از تورتک به صورت کامل به آن می‌پردازیم.

آشنایی با متا تگ کلمات کلیدی (Keywords) و دلیل استفاده از آن

برای استفاده از این متا تگ می‌توانید از کد زیر در قسمت Header کدهای HTML سایت خود استفاده کنید. همان‌طور که می‌دانید متا تگ‌هایی که در قسمت Header صفحات وب استفاده می‌شوند در صفحه مرورگر کاربران به عنوان جزئی از سایت شما نمایش داده نمی‌شوند و از این ساختارها تنها برای نشانه گذاری و تعیین خاصیت‌های اصلی یک صفحه در وب استفاده می‌شود.

[php]<meta name="keywords" content="طراحی سایت,سئو,بهینه سازی,آموزش,اینترنت,وب">[/php]

بسیاری این سوال را دارند که از این متا تگ چگونه در سایت خود استفاده کنند و یا چه تاثیری می تواند استفاده از آن بر روی رتبه سایت آن‌ها داشته باشد که در این نوشته جواب تمامی سوالات رایج را خواهیم یافت. توجه داشته باشید که در گذشته از این متا تگ برای نمایش کلمات مرتبط با صفحه های وب سایت استفاده می‌شد و موتورهای جستجوگری که با استفاده از این مقدار در صفحات وب نتایج جستجو را به کاربران خود رتبه بندی و نمایش می‌دادند از این مقدار استفاده می‌کردند. بعد از چند سال از به وجود آمدن اولین موتورهای جستجوگر وب مانند گوگل و یاهو با توسعه الگوریتم‌های مورد استفاده این سرویس‌های محبوب در اینترنت تقریباً دیگر هیچ موتور جستجوگری از این مقدار برای رتبه بندی و حتی تشخیص موضوع صفحات وب سایت استفاده نمی‌کردند و تنها از این خاصیت می‌توانستیم برای معرفی کلماتی که به صورت غلط املایی ممکن بود توسط کاربران در موتورهای جستجوگر، جستجو شوند مانند تبیعت بجای طبیعت استفاده کنیم تا صفحات ما حتی در صورتی که کاربر کلمه ای را به صورت غلط نیز جستجو کرد سایت ما به آن نمایش داده شود که هم اکنون دیگر این ترفند نیز جواب مثبتی را برای سایت شما نمی‌تواند داشته باشد.

آیا گوگل، یاهو و بینگ کلمات کلیدی موجود در متا تگ را نادیده می‌گیرند؟

در جواب به این سوال باید بگوییم گوگل از حدود چهار سال پیش به صورت رسمی نادیده گرفتن این مقدار و بی تاثیر بودن استفاده از آن برای افزایش رتبه سایت خود در مورد بعضی از کلمات را در خبر Google does not use the keywords meta tag in web ranking اعلام کرد اما مایکروسافت هم اکنون نیز این متا تگ را در صفحات وب نادیده نمی‌گیرد! بله مایکروسافت که توسعه دو موتور جستجوی بینگ و یاهو را در دست دارد در صورتی که متوجه شود در سایتی به صورت غیر طبیعی و تنها برای افزایش رتبه در موتورهای جستجوگر از این متا تگ استفاده شده است سایت شما را به عنوان یک سایت اسپم شناسایی می‌کند و این امر باعث می‌شود رتبه سایت شما در دو موتور جستجوگر بینگ و یاهو به صورت چشمگیری کاهش یابد و حتی منجر به حذف سایت شما از نتایج جستجوی این موتور جستجوگر شود.

البته توجه داشته باشید که منظور ما این نیست که شما از هیچ متا تگی در صفحات سایت خود استفاده نکنید بلکه می‌توانید از متا تگ Description برای افزایش تعداد کلیک کاربران بر روی سایت شما در نتایج جستجو (CTR SEO) استفاده کنید که در زیر می‌توانید مقادیری که برای همین صفحه از آن‌ها استفاده شده است را مشاهده بکنید.

[php]<meta name="description" content="آموزش استفاده از متا تگ کلمات کلیدی برای افزایش رتبه و بازدید
سایت خود در موتورهای جستجوگر مانند گوگل و مقدار تاثیر این روش … ( Meta Tag Keywords )"/>[/php]

چگونه از حدف سایت خود در بینگ برای متا تگ کلمات کلیدی جلوگیری کنم؟

اما شاید با خواندن پاراگراف بالا کمی در مورد وضعیت فعلی سایت خود در موتور جستجوگر بینگ نگران شده باشید. پیشنهاد ما به شما حدف این متا تگ از تمامی صفحات سایت شما است اما اگر باز به هر دلیلی می‌خواهید از این مقدار در کدهای HTML سایت خود استفاده کنید برای جلوگیری از اسپم شناخته شدن سایت خود در بینگ و یاهو تنها کافی است از حداکثر ۱۰ تا ۱۵ کلمه در این متا تگ که همگی آن‌ها نیز باید به محتوای صفحه فعلی شما مرتبط باشند استفاده کنید. همچنین برای جداسازی این کلمات از هم از علامت «,» بجای فاصله (Space) استفاده کنید و وجود فاصله قبل و بعد این علامت الزامی ندارد.

درباره نویسنده

محمد کرمانی هستم برنامه نویس و طراح وب سایت

دیدگاه خود را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.