نمایش بخش های یک سایت در نتایج جستجوی گوگل

اصطلاح Site links  در حقیقت به این معنا است گوگل بخش ها و صفحات اصلی و کلیدی یک سایت را شناسایی کرده است و در صفحه نمایش جستجوهای کاربران در زیر سایت شما قسمت های مختلف سایت شما نیز نمایش داده می شود تا بازدید کننده بتواند در یک نگاه از محتوای سایت شما و بخش های اصلی آن آگاه شود و در صورت نیاز به طور مستقیم با کلیک بر روی یکی از بخش های تشخیص داده شده توسط گوگل به آن بخش یا صفحه از سایت شما برود.

نمایش بخش های یک سایت در نتایج جستجوی گوگل

گوگل برای چه سایت هایی Sitelinks را نمایش می دهد ؟

این ویژگی برای تمام سایت هایی که گوگل آدرس آن ها را در پایگاه داده های خود ذخیره کرده است فعال نیست و تنها برای تعدادی از سایت ها این ویژگی فعال است و در صفحه نمایش نتایج جستجو در زیر آن سایت ها نمایش داده می شود. اما اگر می خواهید بدانید که چه معیار هایی را گوگل استفاده می کند برای نمایش Sitelinks برای سایت ها میتوانیم به ویژگی هایی که گوگل به صورت عمومی آن ها را اعلام کرده است اشاره کنیم که عبارتند از :

 1. سن سایت : یکی از مهمترین عواملی که باعث می شود گوگل برای یک سایت یا آدرس اینترنتی بخش Sitelinks نمایش دهد سن سایت یا زمانی است که آن سایت ایجاد شده است و برای کاربران اینترنتی در دسترس است که هر چقدر سن سایت شما بیشتر باشد احتمال بیشتری وجود دارد که گوگل سایت یا وبلاگ شما را نیز به جمع سایت های تائید شده برای نمایش سایت لینک زیر آن ها در صفحه نمایش جستجو اضافه کند.
 2. لینک های ورودی : یکی دیگر از عواملی که باعث می شود گوگل قسمت Sitelinks را برای سایت یا وبلاگ شما نمایش دهد تعداد لینک های ورودی به سایت شما و صفحات آن است که هر چقدر این لینک ها بیشتر باشد یعنی سایت یا وبلاگ شما از تعداد بیشتری سایت یا وبلاگ دیگر لینک شده باشد احتمال نمایش Sitelinks برای سایت شما بالا می رود. همچنین می توانید از ابزار لینک ورودی ساز تورتک برای افزایش تعداد لینک های ورودی به سایت خود کمک کنید و با استفاده از این ابزار رتبه سایت خود را نیز در گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر بالا ببرید.
 3. ساختار ساده و مشخص : سایت یا وبلاگ شما برای دریافت گواهی نمایش Sitelinks باید ساختار مشخصی را داشته باشد. یعنی تا حد ممکن مطالب و صفحات سایت شما در شاخه بندی های جداگانه و با نظمی باشند و همچنین برای شناسایی ساختار کلی شاخه ها و قسمت های مختلف سایت خود به گوگل می توانید از نسخه xml نقشه سایت خود ( مثل Sitemap.xml ) استفاده کنید و در این فایل با مشخص کردن رتبه برای هر یک از صفحات وب سایت خود و تعیین دوره ی بروزرسانی هر یک از بخش های سایت خود به گوگل در شناسایی ساختار سایت خود کمک کنید. همچنین ثبت این نقشه سایت در ابزار وبمستر گوگل (  Google Webmaster Tools ) برای این کار و زودتر ایندکس شدن و ثبت شدن صفحات و نوشته های جدید سایت شما در موتور جستجوگر گوگل پیشنهاد می شود.
 4. محبوبیت سایت شما و CTR : اگر قبلاً سایت شما در جستجوهایی که توسط کاربران انجام شده است در صفحه اول نمایش داده شده باشد و کاربران از میان نتایج نمایش داده شده بیشتر بر روی سایت شما کلیک کرده باشند در حقیقت CTR سایت شما بالا رفته است که این درصد نسبت تعداد نمایش سایت شما در نتایج جستجو به کلیک بر روی آن است.

بروزرسانی نحوه نمایش Sitelinks در گوگل

اما اگر قبلاً در موتور جستجوگر گوگل به سایت هایی که برای آن ها Sitelinks در نظر گرفته شده بود بر خورده باشید حتماً یادتان هست که بخش های زیری تنها به صورت یک لینک نمایش داده می شدند بدون هیچ توضیحی و تنها عنوان آن صفحات که لینکی بود به همان صفحه یا بخش نمایش داده می شد که به تازگی گوگل نحوه نمایش Site links تغییر داده است و هر یک از صفحات یا بخش هایی که برای هر سایت به عنوان Site links نمایش داده می شود در پایین عنوان آن آدرس URL آن صفحه به رنگ سبز و همچنین در پایین آدرس آن توضیحات کوتاهی درباره آن صفحه وب که معمولاً از روی محتویات آن صفحه به صورت خودکار ساخته می شود و یا از متا تگ توضیحات آن صفحه وب که می توانید در تصویر بالا نمونه ای از آن را ببینید.

 

مکان جدید برای پیشنهاد ساختار و حذف Site links

اما امکان جدیدی که در ابزار وبمستر گوگل ( Webmaster Tools ) برای وبمستر ها و وبلاگ نویسان توسط گوگل ایجاد شده است امکان پیشنهاد ساختار سایت لینک برای سایت یا وبلاگ خود است که این امکان می تواند یک ابزار خوب برای تعیین ساختار سایت خود در گوگل برای وبمستر ها باشد تا بتوانند از طریق آن هم زودتر Sitelinks سایت خود را فعال کنند و هم به گوگل ساختار سایت خود را بشناسانند تا در جستجوهای بعدی ربات های گوگل صفحات سایت خود را کامل تر و بصورت منظم تری در پایگاه داده های گوگل ثبت کنند و از این طریق بتوانند بازدید کننده خود را که از طریق موتور جستجوگر گوگل به سایت آن ها هدایت شده است را افزایش دهند و از نمایش صفحات اضافی که اهمیت کمتری دارند جلوگیری کنید.

برای حذف یک صفحه شناسایی شده و پیشنهاد Site link برای سایت یا وبلاگ خود می توانید بعد از ورود به حساب کاربری خود در گوگل به بخش Google Webmaster Tools بروید و از منوی Site configuration گزینه Sitelinks انتخاب کنید. درصفحه ظاهر شده اگر سایت شما دارای Sitelinks باشد نمایش داده می شود و می توانید صفحاتی که گوگل اشتباهی به عنوان یک صفحه اصلی که در Site links سایت شما قرار می گیرد انتخاب کرده است اقدام به حذف آن بکنید. در بخش پایین این صفحه با نام Demotions می توانید تک تک شاخه ها و بخش های سایت خود را که نمی خواهید در Sitelinks سایت شما نمایش داده شود به گوگل معرفی کنید با تایپ آدرس URL آن شاخه در فیلد Demote this sitelink URL و کلیک بر روی دکمه Demote این کار را براحتی انجام دهید. توجه داشته باشید اگر شاخه های سایت شما زیر شاخه نیز دارند می توانید بعد از معرفی شاخه های اصلی شروع به معرفی زیر شاخه ها بکنید با این تفاوت که فیلد بالایی یا For this search result را شاخه اصلی و فیلد پایینی یا Demote this sitelink URL را آدرس زیر شاخه شما که قصد حذف آن را دارید باید تایپ کنید و با این امکان می توانید برای بخش های مختلف سایت خود نیز Sitelinks جداگانه ای را نسبت به دامین اصلی خود بوجود آورید.

مکان جدید برای پیشنهاد ساختار و حذف Site links

شما می توانید حداکثر ۱۰۰ پیشنهاد حذف را برای ساخت Site links سایت یا وبلاگ خود از طریق ابزار وبمستر گوگل به گوگل ارسال کنید که مربوط می شود این پیشنهاد ها به صفحاتی که اشتباهی از طرف گوگل به عنوان یک صفحه در ساختار سایت ما شناسایی شده اند و این تعداد پیشنهاد برای ۹۹ درصد سایت ها و وبلاگ ها نه تنها کافی است بلکه زیاد نیز هست و سپس باید منتظر بمانید تا از طرف گوگل ساختارهای پیشنهادی شما تایید شود و در نهایت به سایت خود در نتایج جستجو ظاهر حرفه ای تری را بدهید و برای بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جستجوگر یک قدم مثبت دیگر برداشته باشید.

توجه داشته باشید که این پیشنهاد های شما تنها تا ۹۰ روز بعد از آخرین مراجعه شما در این بخش از ابزار وبمستر گوگل باقی می ماند و گوگل از آن استفاده می کند پس هر چند وقت یکبار برای بهینه سازی این بخش برای ساختار جدید سایت خود مراجعه کنید و تغییرات دلخواه خود را اعمال کنید.

منبع: تورتک

درباره نویسنده

محمد کرمانی هستم برنامه نویس و طراح وب سایت

۱۱ دیدگاه

 1. سینا قاسمی
  آبان ۱, ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۲۵ ب.ظ

  عالی بود ، ممنون از سایت قشنگتون

  پاسخ
 2. mostafa
  دی ۱۶, ۱۳۹۱ ساعت ۷:۴۴ ب.ظ

  خوب بود

  پاسخ
 3. tohid
  تیر ۱۲, ۱۳۹۲ ساعت ۱:۰۱ ب.ظ

  عالی بـــــــــــــود واقعا خسته نباشید

  پاسخ
 4. محسن
  تیر ۱۲, ۱۳۹۲ ساعت ۷:۱۸ ب.ظ

  مطلبی که ارائه کردید بسیار مفید و کاربردی است . این گوگل امروزه همه رو وابسته به خودش کرده

  پاسخ
 5. عرفان
  تیر ۲۹, ۱۳۹۲ ساعت ۹:۳۳ ق.ظ

  بسیار عای و مورد استفاده بود با تشکر از لطف شما.

  پاسخ
 6. تبادل لینک
  تیر ۶, ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۸ ب.ظ

  تشکر
  خیلی مفید بود

  پاسخ
 7. طراحی سایت نتایج جستجو گوگل | نیلو وب
  خرداد ۲۵, ۱۳۹۴ ساعت ۸:۴۳ ق.ظ

  […] “طراحی سایت” و تصاویر نویسندگان برخی از … نمایش بخش های یک سایت در نتایج جستجوی گوگل | طراحی سایت &… اصطلاح Site links در حقیقت به این معنا است گوگل بخش ها و […]

  پاسخ
 8. لینک های سایت یا sitelinks چیست ؟ | تکنولوژی جدید
  آبان ۳, ۱۳۹۵ ساعت ۷:۵۷ ق.ظ

  […] […]

  پاسخ
 9. sakha
  اسفند ۱۳, ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۴ ب.ظ

  سلام
  فک کنم این مورد از گوگل حذف شده درسته؟

  پاسخ
 10. مهران
  تیر ۳, ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۹ ب.ظ

  مرسی عالی بود

  پاسخ
 11. مهران
  تیر ۳, ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۱ ب.ظ

  مهندس به سایت ما یه نگاه بندازید لطفا چرا ایندکس نمیشه یک فروشگاه آنلاین است https://banoyeirani.com/ تشکر

  پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.