خبرگزاری آی تی ایران – شرکت “ای‌ام‌دی”، دومین تولیدکننده بزرگ پردازنده‌های رایانه‌ای، نخستین نمونه‌ها از پردازنده‌های مبتنی بر فناوری ‪ ۶۵‬نانومتری خود را زمستان آینده به بازار خواهد داد.

به گزارش سایت اینترنتی “پی‌سی‌ورلد”، پردازنده‌های جدید در یکی از کارخانه‌های “ای‌ام‌دی” در شهر “درسدن” آلمان تولید خواهند شد و در رایانه‌های شخصی، رایانه‌های لپ‌تاپ و همچنین رایانه‌های “سرور” کاربرد خواهند داشت.

شرکت “ای‌ام‌دی” تلاش می‌کند تا اواسط سال میلادی آینده فن‌آوری ‪۶۵‬ نانومتری را به طور کامل جایگزین فناوری فعلی ‪ ۹۰‬نانومتری کند که هم‌اکنون برای تولید پردازنده‌های این شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منظور از فن‌آوری ‪ ۶۵‬نانومتری این است که مدارهای تعبیه شده درون پردازنده تنها ‪ ۶۵‬نانومتر قطر دارند. هر نانومتر برابر یک میلیاردوم متر است.

تراشه‌های ساخته شده بر اساس این فناوری سرعت محاسباتی بالاتری دارند و مصرف انرژی نیز در آنها کمتر است به طوری که شرکتهای بزرگی که از رایانه‌های زیادی استفاده می‌کنند، می‌توانند با انتخاب رایانه‌های مجهز به نسل جدید پردازنده‌های “ای‌ام‌دی”، هزینه‌های برق مصرفی خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

شرکت “ای‌ام‌دی”از چندی پیش تحقیقات در زمینه ایجاد فناوری ‪ ۴۵‬نانومتری برای ساخت پردازنده‌های رایانه‌ای را نیز آغاز کرده و نخستین سری از این پردازنده‌ها احتمالا تا سال ‪ ۲۰۰۸‬به بازار عرضه خواهد شد.

علاوه بر فناوری ‪ ۴۵‬نانومتری، شرکت “ای‌ام‌دی” هم‌اکنون با همکاری شرکت “آی‌بی‌ام” تحقیقات در زمینه فناوری فوق پیشرفته ‪ ۲۲‬نانومتری برای ساخت تراشه‌های رایانه‌ای را نیز آغاز کرده که جزییات مربوط به‌آن هنوز منتشر نشده است.

شرکت “اینتل” نیز به عنوان بزرگترین تولیدکننده پردازنده‌های رایانه‌ای در جهان، اکنون در تولید پردازنده‌های خود سرگرم جایگزینی فناوری قدیمی‌تر ‪ ۹۰‬نانومتری با فن‌آوری جدید ‪ ۶۵‬نانومتری است.

“اینتل” نخستین پردازنده ساخته شده بر اساس فن‌آوری ‪ ۶۵‬نانومتری خود را که یک پردازنده دو هسته‌ای به نام “زئون ‪ “۷۱۰۰‬و ویژه استفاده در رایانه‌های “سرور” است، در ماه اوت به بازار داده بود.

درباره نویسنده

محمد کرمانی هستم برنامه نویس و طراح وب سایت

دیدگاه خود را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.