دستکاری خطوط اینترنت ‌(Broadband Speed Tweaks)‌ به مجموعه‌ای اقداماتی گفته می‌شود که برای بهبود کارایی خطوط اینترنت کابلی و خطوط اینترنت پرسرعت ‌(DSL)‌ استفاده می‌شود. کاربران خانگی مشتاق افزایش سرعت و کارایی خطوط، دستکاری کابل و ‌DSL‌ را از سال‌ها پیش آغاز کردند. ‌ ‌
تغییر تنظیمات سیستم در صورتی که به شیوه صحیحی انجام نشود، می‌تواند شبکه را از کار بیندازد. بهترین شیوه برای انجام این کار، استفاده از یک برنامه شتاب‌دهنده وب به‌جای انجام تغییرات مستقیم و دستی است.
متداول‌ترین روش‌های دستکاری خطوط اینترنت، عبارتند از تنظیم پارامتر‌های مختلف پروتکل شبکه ‌TCP/IP‌. رجیستری ویندوز، مقادیر پیش فرض پارامتر‌های ‌TCP/IP‌ را ذخیره می‌کند. با استفاده از یک ویرایشگر رجیستر یا ابزاری به نام ‌TCP Optimizer‌ می‌توان برخی از مقادیر پیش فرض را تغییر داد. سیستم‌عامل‌های دیگر مانند لینوکس و ‌Mac OS X‌ مکانیسم‌های جایگزینی را برای تنظیم پارامترهای ‌TCP/IP‌ فراهم می‌کنند. روش‌های معمول دیگری برای تغییر تنظیمات جستجوگر وب وجود دارد. به عنوان مثال اجتناب از بارگذاری تصاویر بزرگ که پهنای باند شبکه را ذخیره می‌کند زیرا این پهنای باند را می‌توان برای بارگذاری سریعتر داده‌های دیگر استفاده کرد.
روش دیگری که کمتر از دو روش متداول است، تغییر تنظیمات مودم‌ها و مسیریاب‌ها ‌(router)‌ است. از امتیازات این روش این است که با ایجاد تغییر در تنظیمات سیستم مسیریاب، می‌توان همه رایانه‌های متصل به آن شبکه را پشتیبانی کرد. در گذشته انجام این نوع تغییرات تنها در اختیار مدیر شبکه بود و برای هر رایانه به طور مستقل انجام می‌شد. امروزه نرم‌افزار‌های متعددی وجود دارند که دستکاری خطوط را به طور خودکار انجام می دهند و بر آنها نظارت می‌کنند.
نرم‌افزارهایی که ما آنها را به عنوان شتاب‌دهنده بارگذاری در اینترنت (Internet Download Accelerators)‌ می‌شناسیم، نرم‌افزارهایی هستند که به طور خودکار تنظیمات سیستم را تغییر داده و به این ترتیب سرعت سیستم را افزایش می‌دهند. نصب و اجرای یک برنامه شتاب‌دهنده به طور خودکار تنظیمات رجیستری، جستجوگر وب و دیگر تنظیمات را تغییر می‌دهد. برنامه‌های کاربردی پیچیده‌تر اطلاعات مربوط به رایانه و شبکه مرتبط با آن را جمع‌آوری کرده و تغییرات لازم را به نحوی هوشمندانه اعمال می‌کنند که حداکثر کارایی را به ایجاد می‌کنند.
از مهمترین برنامه‌های شتاب‌دهنده سودمند برای شبکه‌های ‌broadband‌ می‌توان به ‌Download Accelerator Plus‌، ‌Google Web Accelerator‌، ‌Netfury‌ و ‌ONSPEED‌ اشاره کرد.

درباره نویسنده

محمد کرمانی هستم برنامه نویس و طراح وب سایت

دیدگاه خود را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.