گوگل در حوزه نرم افزارهای ویرایش اسناد با اضافه کردن قابلیت تبدیل صوت به متن در نرم افزار ویرایشی خود بانام گوگل داکس (Google Docs ) به رقابت با آفیس شرکت مایکروسافت برخاسته است.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری androidheadlines ، شاید در روزهای نخستین که گوگل نرم افزار گوگل داکس را ارایه کرد ، جدای از بحث ناتوانی این نرم افزار در رقابت با نرم افزار آفیس شرکت مایکروسافت ، کسی هم آن را جدی نمی گرفت.اما امروز گوگل داکس به مرحله ای رسیده است که به گفته کارشناسان در برخی موارد مانند قابلیت های به اشتراک گذاری اسناد و تنظیم کلید های میانبر حتی بهتر از نرم افزارهای آفیس شرکت مایکروسافت عمل می کند.

در این بین شاید بتوان گفت خبر اضافه شدن قابلیت تبدیل صدا به متن در گوگل داکس به عنوان یک نقطه قوت غیر قابل انکار از سوی کاربران برای ترجیح دادن این نرم افزار به مجموعه آفیس شرکت مایکروسافت باشد.

این قابلیت امکان دیکته کردن کلمات را از طریق میکروفون در تبلت فراهم می کند و کاربر می تواند کلماتی را که با زبان ادا می کند ، در صفحه تبلت خود مشاهده کند.

البته برای این نرم افزار اشکلاتی نیز مانند عدم نمایش تعداد کلمات تایپ شده در زیر صفحه ویرایشگر ذکر شده است که گفته می شود این اشکال با قابلیت و توانایی این نرم افزار درتنظیم میانبرها قابل رفع است .

این ویژگی در آینده ای نه چندان دور راه را به سوی نسخه دسکتاپ ( کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ ها ) نیز باز خواهد کرد. هر چند هنوز سخنی از زمان عرضه این سیستم برای دسکتاپ به میان نیامده است.

گوگل داکس برنامه واژه پرداز و دارای صفحات گسترده است که برای نخستین بار در ۲۷ سپتامبر ۲۰۰۷ انتشار عمومی یافت.

از قابلیت های مهم این برنامه می توان به امکان ذخیره با پسوندهای xls و doc اشاره کرد.

درباره نویسنده

محمد کرمانی هستم برنامه نویس و طراح وب سایت

دیدگاه خود را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.